*23 сівана 2964 року (797 рік до н.е.) — Цар Єровам заборонив жителям Ізраїльського царства відвідувати Єрусалим.

Після відходу з цього світу царя Шломо Єровам бен Нават з племені Менаше підбив представників десяти племен Ізраїлевих на бунт проти сина Шлома — нового царя Реховама. Ерец-Ісраель була розділена на дві частини — Північну (Ізраїльське царство) зі столицею в Шомроні і царем Єровамом і Південну (Юдейське), зі столицею в Єрусалимі і царем Реховамом.

Столиця Юдейського царства Єрусалим залишалася духовним і релігійним центром єврейського народу, і євреї Ізраїлю тричі на рік, на Песах, Шавуот і Сукот, приходили туди для здійснення жертвоприношень. Єровам побачив у цьому загрозу незалежності своєї держави і в цей день на дорогах були встановлені блокпости, які не пропускали паломників. А замість Храму Єровам встановив на півдні і півночі країни два литі зображення тельців (зроблених, як і в попередньому випадку, із золота).

Блокпости проіснували 223 роки, поки останній цар Ізраїлю Йошеа бен Елла не ліквідував їх.

*23 сівана 3404 року (357 рік до н.е.) — Нейтралізовано указ Амана.

Навіть після того, як Аман був страчений, ініційований ним указ про «остаточне вирішення єврейського питання» продовжував діяти, і всі зусилля Естер і Моредхая щодо його скасування були безуспішними, адже в Стародавній Персії царський указ зворотної сили не мав (як сформулював сам цар Ахашверош: «все, що написано від імені царя і скріплено царською печаткою, не може бути скасовано»).

Але в цей день був підписаний указ, що давав євреям право самозахисту і наказував їм вбивати кожного, хто підніметься проти них. Указ був розісланий по всіх 127 провінціях імперії і фактично нейтралізував дію указу Амана.

chabad.odessa