16 червня 1855 року в Києві в родині київських німців народився Георгій Шлейфер — архітектор, громадяський діяч, який залишив помітний слід в архітектурному вигляді Києва.

Шлейфери переїхали до Києва на початку XIX століття. Батько, Павло Шлейфер був художником-портретистом, архітектором, з 1844 року викладав малювання у Києвському інституті шляхетних дівчат. У 1847 році конкурував із Тарасом Шевченком на посаду викладача малювання Київського університету Святого Володимира, але зазнав невдачі. Митці були добре знайомі між собою. У творчості Шевченка Павло Шлейфер згадується у повісті «Близнюки».

До третього класу включно Георгій навчався у 2-й київській чоловічій гімназії на Бібіковському бульварі (нині бульвар Тараса Шевченка), споруду якої звів його батько. Потім перевівся до 1-ї гімназії, яка була неподалік (нині – “жовтий” корпус Київського національного університету імені Тараса Шевченка), яку закінчив у 1874 році. Відтак поїхав до Санкт-Петербурга, де успішно закінчив будівельне училище зі званням цивільного інженера 1-го розряду. У 1882 році Георгій Шлейфер повернувся до Києва, щоби присвятити все життя розбудові рідного міста.

Першим проєктом, реалізованим Георгієм Шлейфером, і який одразу приніс успіх 28-річному архитектору, стала Київська біржа. Споруда у стилі пізнього неоренесансу стала окрасою рогу вулиць Хрещатик та Інститутська.

Київська біржа була важливим центром не лише ділового, але й культурного життя міста. У залі будівлі часто відбувалися художні виставки, зокрема, щорічні експозиції Товариства пересувних виставок. Вже набагато пізніше, у грудні 1908 року, в приміщенні біржі проходила II Міжнародна фотовиставка, на якій високу нагороду отримала сестра архітектора, Анна Шлейфер, власниця рентгенкабінету. Її відзначили за власні знімки, виконані за допомогою Х-променів.

На жаль, як і багато інших будівель в центрі Києва, у вересні 1941 року біржу було підірвано військами НКВД при відступі совєцьких військ з Києва.

Ще під час спорудження біржі Георгія обрали членом Київської міської думи. З того часу Георгій Шлейфер впродовж чотирьох десятиліть брав участь у розв’язанні питань розвитку та забудови Києва. За рік він очолив будівельну комісію. Фактично, без його дозволу у Києві не зводилася жодна будівля.

У 1885–1894 роках як член Київської міської думи відповідав за будівельні справи, з 1882 по 1911 рік — неодноразово обирався гласним до міської думи.

Шлейфер брав участь у вирішенні низки питань щодо муніципального господарства. Зокрема, у 1886–1887 роках надавав свою садибу на Подолі для досліджень у справі артезіанського водопостачання.

У 1885 році Георгій Шлейфер сприяв утворенню міського акціонерного кредитного товариства, яке займалося будівельною іпотекою – видавало кошти на будівництво нерухомості на тривалі терміни та під невеликі відсотки. Невдовзі Шлейфера довічно обрали головою правління. Товариство приносило великі прибутки, оскільки щороку видавало кредити приблизно сотні заможним киянам.

Завдяки діяльності кредитного товариства Шлейфер і сам заробив чималі статки. Він купував землю у середмісті Києва, зводив там будинки, а потім продавав її. Це давало йому можливість займатись архітектурними проєктами, які припали до душі, не відволікаючись на дрібні та другорядні. Тому будівель авторства Шлейфера в Києві – відносно небагато (а ще менше їх зберіглось до наших днів), проте майже кожна із них є своєрідним шедевром зодчества.

У 1897 році на замовлення цукрового магната Лазаря Бродського Георгій звів хоральну синагогу. Для будівництва обрали найрозвиненішу будівельну компанію Льва Гінзбурга. Вартість проєкту була просто захмарною та складала 150 тисяч карбованців. Синагогу відкрили у 1899 до дня народження замовника. Будівля поєднувала в собі романський, готичний та мавританський стилі. Проте за призначенням вона функціонувала недовго. Вже у 1926 році більшовицька влада закрила синагогу, перетворивши її на клуб, школу, потім —приміщення військово-санітарного гуртка. З 1955 року в ній розташовувався Ляльковий театр. На початку 1990-х років синагогу повернули єврейській громаді, зараз це центральна синагога Києва, яку також називають синагогою Бродського.

Одним з найгучніших будівельних проєктів в Києві кінця ХІХ — початку XX століття стала забудова величезної садиби професора Фрідріха Мьорінга, що займала площу понад 10 гектарів між Хрещатиком та Липками.

Після смерті професора, його спадкоємці продали цю ділянку за 800 тисяч карбованців київському домобудівному товариству, яке очолював Георгій Шлейфер,. Саме він займався плануванням та забудовою кварталу. У досить стислий термін на ділянці облаштували вулиці: Миколаївську (нині —архітектора Городецького), Мьорингівську (нині — Марії Заньковецької), Станіславського (Нову), Ольгинську та площу Миколаївську (нині — Івана Франка).

Нові вулиці забудували розкішними прибутковими будинками, збудованими за проєктами провідних тогочасних зодчих: Едуарда Братдмана, Владислава Городецького, Миколи Казанського, Мартина Клуга, Олександра Вербицького, Миколи Яскевича та інших.

Ключові споруди нових кварталів зводилися переважно у творчому тандемі Георгія Шлейфера та Едуарда Брадтмана. Завдяки їхній спільній праці на ділянці з’явилися розкішний п’ятизірковий готель «Континенталь», прибутковий будинок Гінзбурга по вулиці Миколаївській (нині Архітектора Городецького, 9), будинок прусського барона Вільгельма Гессельбейна (вулиця Архітектора Городецького, 15), що поєднував стилі модерн, неоренесанс, необароко та неоготика. Дивом ці споруди уціліли, хоча й були пошкоджені, вересневими вибухами і пожежами 1941 року. Менше пощастило будівлі цирка Крутікова або Гіппо-паласа —її було знищено.

Разом із Брадтманом Шлейфер також звів споруду театру Соловцова у неогрецькому стилі (нині — Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка на площі Івана Франка). Сам Шлейфер у день відкриття театру у 1896 році отримав у довічне користування персональну ложу.

Деякі будівлі, які збереглись, відбудовувалися наспіх та зі значними втратами у декоруванні та інтер’єрах. На жаль, своє первинне розкішне оздоблення фасаду втратила також будівля театру Франка, яка після совєцької реконструкції та перебудови зараз має досить невиразну архітектуру

«Київський Париж» — так часто називали новий квартал — одразу здобув величезну популярність серед киян, ставши своєрідною візитівкою міста. Місцевість часто з’являлася на поштових листівках поруч зі стародавніми сакральними пам’ятками стародавнього зодчества.

Водночас в останні роки XIX століття, Георгій Шлейфер реалізував свій проєкт 1-го комерційного училища на вулиці Бульварно-Кудрявській, 24. Протягом перших років існування тут розташовувалися факультети Київського політехнічного інституту – аж поки для КПІ не збудували окремі корпуси на Брест-Литовському шосе (нині — Берестейський проспект). Зараз в споруді міститься бізнес-центр “Ренесанс”.

У 1908 році Георгій Шлейфер розробив проєкт критого ринку на Бессарабці. Він задумав розкішну, майже театральну композицію фасаду з куполом, елементами неоренесансу та еклектики, з неймовірно деталізованими вікнами та декоративними вставками. Очевидно, що він бачив ринок не лише як місце торгівлі, а й як архітектурну перлину міста. На жаль, цей проєкт було відхилено, а на влаштованому того ж 1908 року конкурсі перемогла більш стримана робота польського архітектора Генрика Гая, у стилі модерн, яка зрештою й була втілена в життя протягом 1910–1912 років.

Подбав Георгій Шлейфер і про респектабельне житло для своєї родини (архітектор був одружений з Ольгою Черновою, мав сина Георгія і доньку Аріадну). 1909 року на розі вулиць Інститутська та Садова на Печерську він звів п’ятиповерховий особняк, витриманий у модерновій стилістиці. Частина квартир у ньому здавалася в оренду. На жаль, на сьогодні він зберігся у перебудованому вигляді. Також наступного року архітектор зводить поруч і розкішний п’ятиповерховий будинок у стилі модерн. На рівні другого поверху обидві будівлі сполучалися між собою та слугували апартаментами для членів його родини.

У своєму особняку архітектор розробив спеціальне освітлення та скляну стелю для власної галереї живопису. За спогадами нащадків митця, на свята він гостинно відкривав двері для відвідувачів, а також часто надавав свої картини для різних виставок. З приходом більшовицької влади колекція картин була розділена між музеями Києва. Понад 20 картин, серед яких також і портрет матері Кароліни Шлейфер, знаходяться у колекції Національного художнього музею.

Це була остання завершена робота архітектора.

Наприкінці життя він зосередився на колекціонуванні картин, серед яких були твори українських митців – Тараса Шевченка, Іллі Рєпіна, Олександра Мурашка.

Впродовж багатьох років Георгій Шлейфер опікувався охороною пам’яток. У лютому 1912 року він був одним з фахівців-істориків та аматорів, які при Київському художньо-промисловому та науковому музеї заснували відділ «Давній Київ». Одного разу на засіданні комісії він запропонував власним коштом видати перший том «Матеріалів з історії та топографії давнього Києва», а також надати допомогу в перегляді старовинних планів Києва, що зберігалися в губернському архіві.

Помер Георгій Шлейфер 9 квітня 1913 року від шлункової кровотечі у віці 58 років. Церемонія прощання відбулась у картинній галереї. Поховали видатного архітектора у склепі на Аскольдовій могилі. Проте до сьогодні він не зберігся: вже через двадцять років кладовище було знищене більшовиками, щоб перетворити місцину на “парк культури та відпочинку”.