*9 тамуза 3338 року (423 рік до н.е.) — Вавилоняни проломили стіну Єрусалима.

Цього дня армія вавилонського царя Навуходоносора пробила стіни Єрусалима і увірвалася в місто. Цар Юдеї Цидкияѓу здався і був вивезений до Вавилону. Місяць по тому Єрусалим був повністю захоплений ворогом, Перший Храм був зруйнований, а більша частина євреїв вивезена у вигнання.

Довгі роки цей день відзначався постом, проте після того, як через 490 років римські легіонери 17 тамуза пробили пролом в єрусалимських стінах (це призвело до руйнування Другого Храму) дати обох постів були поєднані.

*9 тамуза 5004 року (17 червня 1244 року) — Спалення на Гревській площі Парижа трактатів Талмуда.

У 1240 році король Людовик IX Святий влаштував у своїй резиденції диспут між євреями і християнами, причому євреїв туди доставили силоміць під конвоєм. Євреїв представляли чотири рабини, християн — найвченіший з ченців, францисканець, професор Сорбонни, вихрест Микола Донін з Ля-Рошелі. Свідки повідомляють, що Микола «виглядав слабким», але перевага «істинної віри» «не могла не проявити себе», так що, за вироком, євреї були визнані переможеними. А через 4 роки було спалено два десятки возів, наповнених томами Талмуда.

Це було перше в історії спалення єврейських книг і на згадку про цю подію був встановлений піст. Однак, як пишеться в книзі «Танья равта», «Піст не прив'язаний до днів року, тому що мудрецям відкрилося, що текст Тори передбачив цю подію заздалегідь», тобто постять не 9 тамуза, а в шостий день тижня, коли читають главу «Хукат».

chabad.odessa