Трапеза Мошиаха: завершення Песаха світлом майбутнього визволення

Засновник хасидизму, рабі Ісраель Бааль Шем Тов, запровадив традицію особливої, третьої трапези, яка завершує останній день Песаха. Вона отримала назву Трапеза Мошиаха. Бааль Шем Тов навчав, що цей день осяяний світлом майбутнього визволення, і тому його двері залишалися відчиненими настіж – кожен, хто проходив повз, міг приєднатися до святкової трапези.

Через сім поколінь, на початку ХХ століття, до цієї традиції додали ще один звичай, що уподібнює Трапезу Мошиаха до пасхального седера. Трапеза розпочинається після денної молитви Мінха, і під час неї випивають чотири келихи вина – як нагадування про чотири келихи, якими, за словами пророків, Всевишній втішить народ Ізраїлю після остаточного та повного визволення (Геули).

Сенс цієї трапези – зробити ідею приходу Мошиаха та майбутнього визволення частиною себе, щоб це відчуття стало таким же природним, як їжа, що стає плоттю і кров’ю людини.

Якщо перші дні Песаха пов’язані з виходом із Єгипту, що стало початком нового етапу в історії людства, то останній день свята символізує майбутнє визволення, яке відбудеться з приходом Мошиаха. Саме тому звичай пити чотири келихи вина, що символізують майбутню Геулу, виконують у завершальні години Песаха.

Любавичський Ребе, рабі Менахем-Мендл Шнеєрсон, закликав усіх євреїв дотримуватися цієї традиції та брати участь у Трапезі Мошиаха.