Молитва про прекрасний етрог
Громада
Ту бі-Шват — Новий рік дерев, тож добре цього дня ( 2 лютого) промовити під час ранкової молитви (але можна й пізніше) ці вірші та прохання. Відомо, що в ашкеназьких мудреців існує традиція: у Ту бі-Шват молитися за етрог, перелічуючи всі його властивості, аби всім євреям дісталися добрі й красиві етроги на свято Суккот.Нехай буде воля Всевишнього, Б-га нашого і Б-га батьків наших, благословити всі етрогові дерева, щоб вони вчасно принесли свої плоди й дали етроги добрі, красиві, найпридатніші, вільні від будь-якої вади; нехай не буде на них жодної плями, нехай будуть вони досконалими, без найменшого недоліку, нехай навіть колючка їх не вколе. І нехай будуть вони доступні нам і всім євреям, братам нашим, де б ми не перебували, щоб ми могли виконати заповідь про лулав у свято Суккот. Нехай це буде для нас на добро, на добре життя і на мир, як Ти заповідав нам у Торі Своїй через Моше, раба Твого:«І візьміть собі в перший день плід дерева прекрасного (етрога), віття пальмове та гілки дерева густолистого» (Ваїкра 23:40). І нехай буде воля Твоя, Господи, Б-же наш і Б-же батьків наших, допомогти нам і сприяти нам виконати цю заповідь — про лулав, адас, гілку верби й етрог — як належить, у відповідний для цього час, у свято Суккот, що прийде для нас на добрі дні й на мир, у радості та спокої. І пошли нам етрог прекрасний, найпридатніший і досконалий, саме такий, як вимагає Закон. І нехай буде воля Всевишнього, Б-га нашого і Б-га батьків наших, благословити всі види дерев, щоб вони принесли плоди свої у великій кількості, соковиті й добрі; і благословити всі виноградні лози, щоб вони дали багато соковитого й доброго винограду, аби вина, зробленого з нього, вистачило всьому народові Твоєму, Ізраїлю, для виконання заповідей Кідушу й Авдали в суботи та свята. І нехай здійсниться з нами та з усім народом Ізраїлю, братами нашими, сказане:«Іди ж, їж у радості хліб свій і пий із веселим серцем вино своє, бо вже благоволить Б-г ділам твоїм» (Коелет 9:7).«Прийшов Я до саду Мого, сестро Моя, наречена, зібрав мирру Мою з бальзамом Моїм; скуштував Я соти Мої з медом, пив Я вино Моє з молоком. Їжте, друзі, пийте й напивайтеся, улюблені» (Шир га-Ширим 5:1). Нехай будуть угодні Тобі слова уст моїх і помисли серця мого.Всевишній — моя опора і моє спасіння. תפילה לאתרוג נאהיהי רצון מלפניך ד' אלקינו ואלקי אבותינו שתברך כל אילנות האתרוג להוציא פרותיהם בעתם ויוציאו אתרוגים טובים יפים ומהודרים ונקיים מכל מום ולא יעלה בהם חזזית, ויהיו שלמים ולא יהיה בהם שום חסרון ואפילו עקיצת קוץ, ויהיו מצויים לנו ולכל ישראל אחינו בכל מקום שהם, לקיים בה מצוות נטילה עם הלולב בחג הסוכות שיבוא עלינו לחיים טובים ולשלום כאשר ציוויתנו בתורתך ע''י משה עבדך 'ולקחתם לכם ביום הראשון פרי עץ הדר כפות תמרים וענף עץ אבות'. ויהי רצון מלפניך ד' אלקינו ואלקי אבותינו שתעזרנו ותסייענו לקיים מצווה זו של נטילת לולב והדס וערבה ואתרוג כתיקונה בזמנה בחג הסוכות שיבוא עלינו לימים טובים ולשלום בשמחה ובטוב לב, ותזמין לנו אתרוג יפה ומהודר ושלם וכשר כהלכתו. ויהי רצון מלפני ד' אלקינו ואלקי אבותינו שתברך כל מיני האילנות ויוציאו פרותיהם בריבוי שמנים וטובים, ותברך כל הגפנים שיוציאו ענבים הרבה שמנים וטובים כדי שיהיה היין היוצא מהם מצוי לרוב לכל עמך ישראל לקיים בו מצוות קידוש ומצוות הבדלה בשבתות ובימים טובים, ויתקיים בנו ובכל ישראל אחינו מקרא שכתוב «לך אכול בשמחה לחמך ושתה בלב טוב יינך כי כבר רצה אלקים את מעשיך». «באתי לגני אחותי כלה אריתי מורי עם בשמי אכלתי יערי עם דבשי שתיתי ייני עם חלבי, אכלו רעים שתו ושכרו דודים» (שה''ש ה', א').יהיו לצון אמרי פי והגיון לבי לפניך ד' צורי וגואджерело: https://toldot.com
Питання дня: Що таке Ту бі-Шват?
Громада
 Кожен рік має чотири дні, які є його «початками». Це 1-е Нісана, 1-е Елула, 1-е Тишрея і 15-е Швата — Ту бі-Шват (Ту бі-Шват на івриті буквально — 15-е Швата; числове значення єврейських букв тет і вав — «ту» — п’ятнадцять).1-е Нісана є початком року з точки зору підрахунку років царювання царів Ізраїлю, а також порядку свят у році.1-е Елула — початок року з точки зору віку домашніх тварин.Як відомо, кожна десята з народжених у цьому році кошерних для їжі домашніх тварин передавалася до Храму; ця десятина називалась маасер бгема. Усі тварини, які народились до 1-го Елула, належали до одного року, і маасер від них мав бути відокремлений окремо; всі тварини, народжені після 1-го Елула, належали до іншого року, і їх маасер вже був десятиною наступного року.Тварини, народжені до 1-го Елула, не могли бути передані до Храму, щоб викупити тварин, народжених після цієї дати — і навпаки.1-е Тишрея — початок року, що є Днем Суду для всього світу; цього дня виноситься рішення про те, кому буде продовжено життя на ще один рік. Крім того, 1-е Тишрея — початок року з точки зору підрахунку років шміти («саббатичних років», коли землю заборонено обробляти, а плоди, що ростуть на ній, підлягають особливому обробленню) і йовеля («п’ятдесятого року», коли, зокрема, рабів випускали на свободу, а землі, відібрані за борги, повертали їхнім початковим власникам), а також орлів (трирічного терміну, протягом якого заборонено використовувати плоди молодого дерева) і маасерот, що стосуються овочів і зернових культур.Ту бі-Шват — це «Новий рік дерев», початок року з точки зору відділення маасерот від плодів фруктових дерев.Маасерот (частини врожаю, що передаються до Храму, священникам-коганам, левітам, бідним і т.д.) відокремлювались по-різному в різні роки. В перший, другий, четвертий і п’ятий роки, рахуючи від останньої шміти, відокремлювався маасер шені («друга десятина» — десята частина врожаю, яку потрібно було з’їсти в Єрусалимі під час свят); в третій і шостий роки — маасер оні («десятина бідняка», яку потрібно було передати бідним). Все це — не рахуючи труми (частини врожаю, що передавалась коганам) і маасер рішон («першої десятини», що передавалась левітам).Оскільки (так само як і в разі з маасер бгема) плоди, що належать до одного року, не можуть «вноситись» за рахунок врожаю іншого року, необхідно визначити, який день є початком року для підрахунку маасерот плодів фруктових дерев. Тора визначила, що у них є свій власний «Новий рік» — Ту бі-Шват.Плоди фруктових дерев, що зав’язались до Ту бі-Швата, вважаються плодами цього року. Плоди, що зав’язались після Ту бі-Швата, будуть вважатися плодами наступного року. Зав’яззю Талмуд вважає плід, що ще не досяг третини свого нормального розміру.Наші мудреці встановили 15-е Швата як «Новий рік дерев», оскільки до цього дня зазвичай випадає велика частина річної норми опадів, і на деревах встигають зав’язатись плоди; тому плоди, що зав’яжуться після цього дня, стануть як би «окремим благословенням».Земля до Ту бі-Швату вже збагачена дощами і зимовим відпочинком, тому це найкращий час для посадки дерев.
Хвилина мовчання
Громада
Щодня о 9:00Зупинись.Мовчи.Пам’ятай. Вшановуй пам’ять загиблих:воїнів, дітей, мирних людей.Тих, кого більше немає поруч.Але хто назавжди з нами — в серці.Це не просто хвилина мовчання.Це наш обов’язок.Це людяність.Живі — завдяки тим, кого втратили...........
Сіха Ребе до тижневої глави Бешалах
Громада
🟦 ПІСНЯ МОРЯ І ШЛЯХ ВИЗВОЛЕННЯСіха Ребе до тижневої глави Бешалах🟦 Вихід — не кінець, а початокГлава Бешалах розповідає про момент, який на перший погляд здається вершиною: народ Ізраїлю виходить з Єгипту, звільняється з рабства й бачить чудеса. Та Ребе підкреслює: саме тут починається справжня робота.Єгипет — це не лише географічне місце, а стан «мецарим» — обмежень. Вийти з Єгипту означає розпочати шлях визволення, а не завершити його.🟦 Чому шлях через пустелю?Тора говорить, що Всевишній не повів народ найкоротшою дорогою. Ребе пояснює: свобода, отримана без внутрішньої підготовки, може бути втрачена. Пустеля — це процес виховання, очищення та зміцнення віри.Справжня геула будується поступово, коли людина змінюється зсередини.🟦 Розсічення моря — розкриття прихованого«Кріат Ям Суф» — не лише фізичне чудо. За словами Ребе, це символ розкриття того, що зазвичай приховане. Море уособлює прихованість Б-жественного, суша — відкритість.Коли море розступилося, стало очевидно: навіть у найглибших «водах» світу присутній Всевишній.🟦 Шират а-Ям — пісня моряПісня біля моря — це не просто подяка за спасіння. Ребе зазначає, що вона є прообразом піснеспіву майбутнього Визволення.Тоді співали через чудо, яке вже сталося. У майбутньому ж пісня народжуватиметься з постійного відчуття Б-жественної присутності у світі.🟦 Війна з Амалеком — внутрішня битваАмалек, що з’являється одразу після чудес, символізує холод, сумнів і байдужість. Ребе навчає: чим вищий духовний підйом, тим сильніший опір.Перемога над Амалеком досягається не лише силою, а й зміцненням віри, зв’язку з Ребе та постійністю у служінні.🟦 Урок для нашого поколінняРебе пов’язує Бешалах із нашим часом — поколінням, що стоїть на порозі Геули. Ми вже «вийшли з Єгипту», але все ще йдемо пустелею.Наше завдання — перетворити шлях на пісню: розкривати Б-жественність у повсякденному житті й готувати світ до повного й остаточного Визволення.🟦 Послання тижняНавіть якщо шлях здається довгим — він точний. Кожне випробування відкриває глибину душі.І саме з цього шляху народжується справжня пісня Геули.📖 Любавицький календар 
Наші дати: 13 швата
Громада
📌13 швата 5702 року (31 січня 1942 року) — Йорцайт (річниця з дня відходу з цього світу) ребецн Стерни-Сари.Вона була дружиною п'ятого Любавицького ребе рабі Шолома-Дов-Бера і матір'ю шостого Любавицького ребе рабі Йосефа-Іцхака (ребе Раяц).На її долю випало чимало випробувань: під час Першої світової війни її сім'ї довелося тікати з Любавичів до Ростова, де чоловік покинув цей світ. У 1927 році вона була свідком арешту сина чекістами. Після його звільнення вона разом з ним покинула СРСР і пережила поневіряння по Європі, бомбардування Варшави, переслідування нацистів. У 1940 році ребецн прибула до США і через два роки покинула цей світ.
Айом Йом: 12 Швата
Громада
Сьогодні 12 Швата 5786 року, канун суботи Бешалах.📌 13 Швата 5702 року з цього світу відійшла ребецен Штерна-Сара — дружина Ребе Рашаба і мама Ребе Раяца.Айом ЙомТочний переклад:Розум та натхнення — це два різні світи:світ холодний і врівноважений та світ гарячий і збуджений.Праця людини — поєднати їх в одне ціле.Тоді збудженість перетворюється на прагнення,а розум — на провідника в житті праці й дії.джерело: 📖 Любавицький календар 
Наші дати: 12 швата
Громада
📌12 швата 5391 року (15 січня 1631 року) — Йорцайт (річниця з дня відходу з цього світу) рабі Хаїма Капусі.Рабі Хаїм Баал-Нес (Чудотворець) був одним з найвідоміших єгипетських рабинів, посвячених у таємниці Тори і Кабали.Рабі Хаїм був даяном (суддею) єврейської громади і одного разу один з клієнтів оголосив його хабарником.— Якщо він брав хабар, — заявив ображений чоловік, — то нехай він осліпне. І дійсно, через короткий час рабі Хаїм осліп! Його недруг тріумфував, запевняючи всіх, що це прямий доказ нечесності судді (в Торі сказано, що «хабар засліплює очі мудрих»).Почувши ці звинувачення, рабі Хаїм зібрав громаду і звернувся до Всевишнього з проханням: «Якщо я дійсно винен, то залиш мене сліпим до кінця його днів, але, якщо я не брав хабарів, то нехай до мене повернеться зір». І сталося диво — на очах у всіх даяну повернувся зір, так що присутнім довелося просити у нього вибачення за необґрунтовані підозри. джерело: chabad.odessa
В Україну повернуто 1000 тіл загиблих
Новини
У рамках репатріаційних заходів в Україну повернуто 1000 тіл (останків) загиблихСьогодні відбулися репатріаційні заходи, в рамках реалізації яких в Україну повернуто 1000 тіл (останків) загиблих, які за твердженням російської сторони належать українським оборонцям.Слідчими правоохоронних органів спільно з експертними установами України будуть здійснені всі необхідні заходи, спрямовані ідентифікацію репатрійованих загиблих.Репатріаційні заходи вдалося реалізувати за підсумками спільної роботи представників Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, Об’єднаного центру при СБ України, Збройних Сил України, МВС України, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Секретаріату Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин, ДСНС України, інших структур Сектору безпеки і оборони України.джерело: https://mvs.gov.ua/news/
Жіноча спільнота «Шаарей Нашим»
Жіноча спільнота "Шаарей Нашим"
Тепла, змістовна зустріч, присвячена місяцю Шват 🌿Наша недавня зустріч була присвячена місяцю Шват — часу коріння, росту й внутрішнього оновлення.📖 Хана Азман прочитала глибоку та захопливу лекцію«Галахічне значення Ту бі-Шват», у якій ми торкнулися:— відліку років для орли, трумот і маасрот— переходу врожаю до і після Ту бі-Шват між різними сільськогосподарськими роками— кабалістичного осмислення свята, починаючи з XVI століття— образу дерева в Торі: Дерево життя, родовід як дерево, людина — як дерево польове 🌳Після лекції був майстер-клас — як завжди, з живим спілкуванням, жіночим теплом і відчуттям єдності.Шват нагадав нам:коріння — це минуле,стовбур — сьогодення,а плоди — те, що ми передаємо далі.Дякуємо всім, хто був поруч 💛  
Питання до рабина: Хто такий «машпія»?
Громада
🌟 Машпія — це хасид і духовний наставник, людина з досвідом і хасидським вогнем, яка слугує прикладом і спрямовує інших у духовному житті.❓ Що він робить?🗣 Проводить фарбренгени, пояснює хасидські ідеї, надихає, підтримує, допомагає зростати у духовній праці та зміцнює зв’язок із Ребе.📚 Часто машпія також проводить уроки з хасидуту.❓ Чому потрібен особистий машпія?🧭 Ребе навчав: кожному потрібен свій духовний порадник — «асе леха рав» («зроби собі вчителя»).Машпія допомагає:• розібратися в духовних питаннях,• ухвалювати правильні рішення в повсякденному житті,• побачити ситуацію ширше й об’єктивніше.❓ Що Ребе говорив про машпіїм?🔥 У 5737 році (1977) Ребе доручив: у кожній хасидській громаді має бути машпія.Ребе пояснював їхні обов’язки:— надихати на добро і святість,— зміцнювати заняття Торою,— займатися поширенням юдаїзму,— бути адресою для поради в питаннях авойди та мівцоім.❓ Яка головна відповідальність машпія?⚡️ Пробуджувати оточення, не дозволяти впадати в холодність чи пасивність.📌 У 5747 році (1987) Ребе додав: машпія має стежити, щоб хасидські звичаї виконувалися на практиці.❓ А що відбувається на фарбренгені з машпією?🎶 Це не лекція. Це жива хасидська атмосфера:нігуним, відкрита розмова, натхнення й взаємний вплив.Машпія допомагає учасникам узяти «пойнт» усередину — у власну духовну працю. джерело: 📖 Любавицький календар 
МАЗАЛЬ ТОВ, МАРГАРИТА ХАЇМІНА 🔯💐
Громада
80 років — це не просто дата.Це життєвий шлях, наповнений досвідом, гідністю й внутрішнім світлом.У межах програми турбота Громади ми щомісяця вітаємо іменинників.А до тих, хто нині обмежений у пересуванні, приходимо особисто — щоб жоден не залишився без уваги.На знак уваги й турботи представник Громади відвідавГавриленко Маргариту Хаїмівну,привітавши її з поважним 80-річним ювілеєм.З теплими побажаннями здоров’я, сил і спокоюта з відчуттям, що Громада завжди поруч.Турбота — це присутність.І вона не залежить від дат. 
Наші дати: 10 швата
Громада
📌10 швата 5537 року (18 січня 1777) — Йорцайт (річниця відходу з цього світу) рабі Шалома Шарабі.Рабі Шалом народився в єменському місті Шараб і його видатні інтелектуальні здібності стали помітні ще в юному віці, але, на жаль, його батько помер і малюкові довелося почати працювати, щоб допомогти родині. Він став мандрівним торговцем і лише пізно ввечері міг присвятити себе навчанню. Одного разу Шалом опинився в дуже небезпечній ситуації (його намагалася спокусити багата мусульманка) і поклявся переїхати в Ерец-Ісраель, якщо Всевишній врятує його, і дотримав слова.Пройшовши довгий шлях через Індію, Ірак і Сирію, рабі Шалом прибув до Єрусалиму і вступив до нещодавно створеної відомим кабалістом рабі Гедальєю Хаюном єшиви «Бейт-Ель». Хоча за рівнем знань він помітно перевершував інших учнів, Шалом приховав це і почав працювати шамесом (служителем) в навчальній залі.Ніхто не звертав уваги на молодого «єменця», який жадібно ловив кожне слово вчителів, але одного разу у учнів виникло питання, на яке навіть сам глава єшиви не зміг знайти відповідь. І тоді рабі Шалом, не бажаючи видавати себе, вдався до хитрості — вночі підклав у книгу рабі Гедальї листок з відповіддю.Але залишитися непоміченим йому не вдалося: дочка рабі Гедальї Хана бачила, як молодий служка гортав батьківську книгу, тож рабі Шалом був прийнятий до єшиви і зайняв найпочесніше місце, праворуч від вчителя (а адже йому було всього 27 років — просто дитячий вік для вивчення кабали). Хана стала його дружиною і після відходу з цього світу тестя, рабі Шалом тридцять років очолював єшиву «Бет-Ель».Єшива «Бейт-Ель» існує досі, а єрусалимці запевняють, що і після відходу з цього світу, заслуги рабі Шалома ще 30 років захищали їх від підступів сусідів-мусульман.📌10 швата 5674 року (6 лютого 1914 року) — Йорцайт (річниця відходу з цього світу) ребецн Рівки.Ребецн Рівка народилася в 1833 році в Любавичах. Її батьком був рабі Агарон бен Моше-Олександр зі Шклова, а мамою — ребецн Хая-Сара, дочка Мітелера ребе. На жаль, батьки померли, коли дівчинка була маленькою, тому вона виросла в будинку дідуся і бабусі — ребецн Шейни. У 1849 році вона вийшла заміж за рабі Шмуеля, який згодом став четвертим Любавицьким ребе (ребе Маѓараш).Ребецн Рівка пережила свого чоловіка на 33 роки і користувалася величезною любов'ю і пошаною. Після створення єшиви «Томхей тмімім» вона почала піклуватися про студентів єшиви (причому, як і будь-яка айдишська мама, її в першу чергу хвилювало, чи добре вони харчуються). Її називали «Баалат шмуа» — «хранителькою переказів», тому що вона пам'ятала безліч історій про колишні часи і хасиди часто приходили до неї в гості, щоб послухати її розповіді.На згадку про ребецн Рівку її онук, шостий Любавицький ребе рабі Йосеф-Іцхак, створив мережу навчальних закладів для дівчаток «Бейт-Рівка».📌10 швата 5710 року (28 січня 1950) — Йорцайт (річниця від дня відходу з цього світу) шостого Любавицького ребе рабі Йосефа-Іцхака.Він народився в 1880 році в Любавичах, а його батьком був п'ятий Любавицький ребе рабі Шолом-Дов-Бер (ребе Рашаб). У 15 років він став помічником батька, і на його плечі лягла чимала частина турбот керівника Хабаду і одного з лідерів російського єврейства.У 17 років рабі Йосеф-Іцхак одружився з ребецн Нехаме-Діною. Наступного тижня його батько оголосив про створення нового навчального закладу — єшиви «Томхей тмімім», керівництво якою було доручено молодому чоловікові. Але цим діяльність сина ребе Рашаба не обмежувалася. Разом з «текстильними королями» і відомими філантропами братами Поляковими він намагався поліпшити становище євреїв, створюючи в містечках мануфактури і робочі місця, а під час російсько-японської війни допомагав батькові напередодні Песаха відправляти мацу для солдатів-євреїв. Вся ця діяльність не залишилася непоміченою, і його кілька разів заарештовували.У 1920 році, після відходу батька з цього світу, він очолив рух Хабад і став одним з лідерів єврейського Опору. Опору більшовицькому антисемітизму і прагненню загнати євреїв у світле майбутнє «без Росії і Латвії». У 1927 році ребе Раяц був заарештований і засуджений до розстрілу, але під тиском світової громадськості смертна кара була замінена засланням до Костроми, а потім і висилкою з СРСР. Ребе Раяц з родиною (включаючи чоловіка молодшої дочки — майбутнього Ребе) виїхав до Латвії, звідти до Польщі, а після початку Другої світової війни, з величезними труднощами зумів вислизнути від нацистів і перебратися до США.Він оселився в Нью-Йорку і знову розгорнув бурхливу діяльність з відновлення єврейського життя, тепер уже в США. З'явилися нові єшиви «Томхей тмімім» (зараз «Томхей тмімім» — мережа єшивів, розкиданих по всьому світу, в т.ч. в Одесі), жіночі школи «Бейт-рівка» і «Бейт-Сара», Центр виховання «Мерказ л'іньяней ле-хінух», єврейське видавництво «Кеот»... У 1948 році за його рекомендацією поруч з Тель-Авівом було засновано хабадське поселення, яке так і називається — Кфар-Хабад.Ребе вважав за краще називати цей день не днем відходу (йом істалкут) праведника, а днем його піднесення (йом гілула).📌10 швата 5711 року (17 січня 1951 року) — Ребе погоджується очолити Хабад і виголошує свій перший маймор (хасидську проповідь).Після відходу з цього світу ребе Раяца ніхто не наважувався очолити рух. Деякі бачили наступником старшого зятя — рабі Гурарьє, інші — молодшого зятя, рабі Шнеерсона. Напередодні першого йорцайта до рабі Менахему-Менделу Шнеерсона уві сні прийшов покійний тесть і велів очолити Хабад. Рабі Гурарьє заявив, що «Мендл ніколи не бреше і раз тесть так наказав, то саме він і повинен бути Ребе».Увечері Ребе влаштував свій перший фарбренген і виголосив перший маймор «Босі ле-гані» («Я прийду в Мій сад»), пояснивши в кінці його завдання нинішнього покоління.джерело: chabad.odessa